Stařec a moře - Ernest Hemingway - Čtenářský deník

2. července 2012 v 21:47 | Caroline. |  School

Hlavním hrdinou příběhu je starý rybář Santiago, který žije v malé rybářské osadě nedaleko města Havana. Doprovází ho smůla na každém kroku, je září, on celé léto jezdil na lovy a již osmdesátý den bez jakéhokoli úlovku. Navíc jeden malý chlapec, kterého stařec učil rybařit už od jeho pěti let a dosud ho vždy doprovázel, po 40 dnech neúspěchu bude mít otcem zakázáno nadále se starcem lovit a chlapec začne jezdit s jinou loďkou, kde se mu daří lépe. Mladík ale nezapomněl, kolik toho pro něj Santiago udělal, proto se o něj i nadále stará, nosí mu oblečení a jídlo, protože často hladoví.

Osmdesátý pátý den plný neúspěchů se vypraví na moře brzy k ránu a věří, že dnešek bude jiný, plný úspěchů. Přichystá návnady a jako první se mu podaří ulovit malého tuňáka. V podvečer se mu přichytí na udici něco velkého. Netuší, jak to vypadá, ale podle síly odhaduje, že to bude pořádný kousek. Ryba je tak obrovská, že táhne rybářovu loď daleko od pevniny, na širé moře. Stařec s ní vytrvale bojuje, předpokládá, že se časem unaví a povolí. Se zbytkem svých sil čeká na poslední výpad, kdy chycené zvíře vyplave ke hladině a on ho zabije. Víru mu dodávala myšlenka, jak je ryba určitě veliká, kolik z ní bude masa, a jak se budou všichni divit, jakým způsobem ji mohl udolat. Přemýšlí, jaké by asi bylo, kdyby tu s ním teď byl chlapec, určitě by to společně zvládli lépe. Často mluví sám k sobě i k rybě, kterou považuje za svého přítele a rovnocenného soupeře, ne jako soka.

V jedné chvíli konečně přijde očekávaná chvíle a ryba se ukáže. Stařec ji harpunuje přímo do srdce, ryba se v bolesti vymrští vysoko nad hladinu a on pozná, že je to mečoun s dlouhým mečem. Je mrtvý, ale nevejde se na palubu loďky, proto ho přiváže k její straně a vydá se vstříc dlouhé cestě zpět.

Vypadá to, že už má vyhráno. Bohužel zanedlouho na jeho loďku a kořist zaútočí žralok a vůně krve po zranění ryby přiláká i další žraloky. Ať se Santiago brání před jejich útoky sebevíce, stejně marně. Když k ránu dorazí na břeh, zjistí, že z úlovku zbyla jen obrovská kostra. I když jí všichni obdivují pro její velikost, stařec je zničený, ale rád, že tak vytrvale bojoval a začne s chlapcem plánovat další lov.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucie Lucie | E-mail | Web | 13. července 2012 v 23:00 | Reagovat

moc pěkný..:) akorát bych já konec změnila, ale máš to pěkné..:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama